Co jeść mając aparat ortodontyczny? Podpowiadamy!

Wada zgryzu to problem, który może skutecznie uprzykrzyć nam, pacjentom, życie. Wady zgryzu powodują różne nieprzyjemne sytuacje, na przykład to, że przez to nie ma możliwości dokładnego wyczyszczenia zębów. Oznacza to, że pacjent nie będzie miał możliwości dokładnego zadbania o zęby, co, niestety, przełoży się na rozwój chorób i nie tylko.

 

Z tego powodu konieczne jest, aby jak najszybciej zażegnywać wszelkie wady zgryzu. Można to zrobić z aparatem ortodontycznym – na przykład stałym. Stały aparat ortodontyczny to dobre rozwiązanie w przypadku większości wad zgryzu. Niemniej jednak, jego wykorzystanie wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Chciałoby się żyć z aparatem i mieć możliwość robienia tego, co bez niego – niestety, to nie przejdzie! Warto zapoznać się z listą wyrzeczeń, czyli to, co jeść mając aparat ortodontyczny, czego nie jeść aparat ortodontyczny i czego unikać mając aparat ortodontyczny. Dowiesz się także, aparat ortodontyczny czego nie można pić. 

 

Czego unikać mając aparat ortodontyczny?

 

Nim zdecydujesz się na leczenie ortodontyczne, powinieneś wiedzieć, co jeść mając aparat ortodontyczny, a także, aparat ortodontyczny czego nie można pić. Jeśli podejmiesz leczenie ortodontyczne bez rozeznania w tym zakresie, to tym bardziej powinieneś szybko poprawić znajomość tej kwestii, gdyż bez tego może okazać się, że leczenie ortodontyczne będzie utrudnione.

 

W ciągu pierwszych dni noszenia aparatu będziesz zastanawiać się, co jeść mając aparat ortodontyczny. Dieta na starcie może być dość restrykcyjna, uboga w pokarmy trudne do zgryzienia i nie tylko. Przykładem dań, które warto wtedy spożywać są zupy, koktajle i kremy na przykład warzywne. Warto jest unikać produktów, które mogą utykać między drutami. Z tego powodu, warto jest unikać maku, otrębów i innych produktów, które mogłyby utykać między drutami. 

 

Czy wiesz już. co jeść mając aparat ortodontyczny? Powinieneś wiedzieć, jak wygląda ta kwestia, gdyż sprawi to, żę łatwiej będzie ci się odbywało leczenie ortodontyczne. Możesz łatwo sprawić, że nie będzie to kojarzyło się z nieprzyjemnościami, a ze świetną przygodą! Oceń, czy jesteś skłonny do tak znaczącej zmiany diety.

 

Czego nie jeść z aparatem ortodontycznym?

 

Nosząc aparat ortodontyczny, powinieneś też wiedzieć, czego nie jeść aparat ortodontyczny. Jeśli zastanawiasz się, czego nie jeść aparat ortodontyczny – na pierwszym miejscu są słodycze. Sprawiają one, że próchnica rozwija się w zastraszającym tempie, dlatego jej unikanie jest niezwykle ważne. Nosząc aparat na pewno będziesz też używać specjalnych gumek aparatu, które niestety są podatne na zmianę koloru. W takiej sytuacji, warto jest unikać takich produktów jak wino, kawa czy soki owocowe. Opcjonalnie, jeśli nie chcesz z nich rezygnować, to można na przykład wybrać ciemne gumki, na których nie będzie widać przebarwień.

 

Jak widzisz, powinieneś wiedzieć co jeść mając aparat ortodontyczny. Jest to istotna wiedza, która pomoże ci łatwiej przebyć leczenie ortodontyczne.