Czy szkliwo zębów się odbudowuje – co trzeba wiedzieć?

Osłabione i zniszczone szkliwo niestety traci swoje właściwości. Jeżeli nie zadba się odpowiednio o szkliwo, to zacznie ono nie tylko żółknięć, ale co najgorsze może się kruszyć. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się czy szkliwo zębów się odbudowuje?

Szkliwo jak powszechnie wiadomo jest jedną z najtwardszych tkanek w naszym organizmie. Utracone szkliwo niestety nie regeneruje się samodzielnie. Na szczęście istnieje możliwość odbudowania szkliwa korzystając z kilku sprawdzonych sposobów. Na półkach sklepowych coraz częściej pojawiają się specjalne preparaty, które w swoim składzie zawierają bioaktywne mikrocząsteczki.

Są to specjalne preparaty, które składają się z minerałów tworzących nie tylko szkliwo, ale również zębinę. Dzięki nowoczesnej technologii można odbudować powierzchniową warstwę mineralną szkliwa i zębiny.

Jak dbać o szkliwo zębów?

Osoby, które chcą zadbać o odpowiednią twardość szkliwa w pierwszej kolejności powinny postawić na odpowiednią dietę. Zrezygnować należy przede wszystkim z picia słodkich napojów gazowanych. Wynika to oczywiście z tego, że we wspomnianych napojach znajduje się kwas fosforowy, który niestety wypłukuje z kości drogocenną wapń.

Aby wzmocnić i odbudować szkliwo najlepiej pić soki owocowe i wprowadzić do diety warzywa. Ograniczyć należy również słodycze, które w swoim składzie zawierają cukier osłabiający i rozpuszczający szkliwo.

Szkliwo zęba – charakterystyka

Szkliwo jest zewnętrzną tkanką zęba, która na powierzchni całej korony pokrywa zębinę. Jak wspomniano powyżej jest to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie. Niestety nie oznacza to, że nie można jej zniszczyć i osłabić.

Głównym zadaniem szkliwa jest zabezpieczenie głębszych tkanek zęba przed różnymi groźnymi infekcjami i czynnikami chemicznymi. Aby przez wiele lat cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem należy chronić i wzmacniać szkliwo.

Jak wzmacniać szkliwo?

Procesowi remineralizacji szkliwa w jamie ustnej sprzyja wysokie pH. U większości ludzi występuje oczywiście neutralne pH. Po spożyciu słodkich napojów i słodyczy pH automatycznie spada. Aby zwiększyć pH najlepiej spożywać produkty, które mają pH powyżej 7. Dobrym pomysłem jest również żucie gumy bez cukru po każdym posiłku.

Do diety warto wprowadzić produkty, które są bogate w wapno. Zaleca się przede wszystkim częste picie mleka i wszystkich jego przetworów. Mowa tutaj przede wszystkim o białych serach i naturalnych jogurtach. Warto skorzystać również z pomocy specjalnych past. Jony fluoru bardzo dobrze zastępują rozpuszczone jony wodorotlenkowe, które znajdują się w szkliwie.

Czy szkliwo zębów się odbudowuje po użyciu past remineralizujących?

W ostatnim czasie jest bardzo duży boom na pasty remineralizujące, dlatego też wiele osób zastanawia się nad tym czy szkliwo zębów się odbudowuje po ich użyciu. Popularne pasty remineralizujące szkliwo są bardzo bogate nie tylko w fluor, ale również w hydroksyapatyty i ksylitolem. Głównym zadaniem wymienionych składników jest właśnie odbudowa i regeneracja szkliwa. Dzięki paście można poprawić stan zębów i dziąseł.