Jak długo nosić aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny bywa koniecznością dla osób z wadami zgryzu, jeśli chcą one pochwalić się prostym, równym uśmiechem. Jak długo nosić aparat ortodontyczny? No właśnie, warto więc dowiedzieć się nieco na temat jego noszenia. Jeszcze do niedawna niewiele osób decydowało się na jego założenie, obecnie jest coraz bardziej popularny, a jego ceny – bardziej przystępne, niż kiedyś.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny działa w ten sposób, że wywiera nacisk na wyznaczone partie zębów i bardzo powoli powoduje ich przemieszczanie w obrębie szczęki. Proces ten trwa czasem bardzo długo. Bywa tak, że korygowanie wad zgryzu może trwać nawet ponad dwa lata, a czasem dłużej, jeśli chodzi o ciężkie przypadki. W czasie przesuwanie zęba powstaje wolne miejsce, w którym nawarstwia się tkanka kostna. W miejscu, w które przesuwa się ząb, powoli ona zanika. Korzystanie z aparatu ortodontycznego powinno odbywać się więc pod ścisłym nadzorem specjalisty, który będzie kontrolował ten proces.

Aparat ortodontyczny – rodzaje

Jeśli chodzi o aparaty ortodontyczne, istnieje wiele ich rodzajów, które dobierane są w zależności od tego, jaka wada uzębienia występuje. Rodzaj aparatu dobierany jest też w zależności od wieku pacjenta. Najczęściej spotykany podział to ten na aparaty stałe i ruchome. Pierwsze z nich można wyjmować i zazwyczaj stosuje się je u dzieci w ciągu nocy. Zazwyczaj nosi się go przez dwa lata po kilkanaście godzin na dobę. Aparat ten ma niewielki wpływ na same zęby, niemniej jednak dobrze niweluje wady szczęki. Z czasem można go wymienić na aparat stały. Ten typ aparatu radzi sobie nawet z najcięższymi postaciami wad gryzu i bardzo skutecznie prostuje zęby, chociaż ten proces oczywiście musi nieco potrwać.

Tradycyjny aparat ortodontyczny zbudowany jest z metalowych pierścieni. Są one mocowane na zębach oraz zamkach, zakładanych od zewnątrz zębów. Przez zamki przebiega drut, którego zadaniem jest naprowadzenie zębów na właściwe miejsce.

Aparaty ortodontyczne można stosować u dzieci i dorosłych. Nie warto zaniedbywać leczenia, bowiem wada z czasem może się pogłębić, a nieleczona – prowadzić nawet do próchnicy.

Czas trwania leczenia ortodontycznego

Jeśli chodzi o czas, przez jaki pacjent nosi aparat, bywa on bardzo różny. Większość pacjentów nie może doczekać się momentu, w którym będzie mogła zdjąć aparat. Wszystko dlatego, że jego stosowanie wymaga zmiany codziennych nawyków i czyni utrudnionym spożywanie niektórych pokarmów. Do tego trzeba przygotować się na regularne wizyty w gabinecie ortodontycznym.

Zazwyczaj okres leczenia wad zgryzu trwa od roku do nawet dwóch lat. Zęby przemieszczają się bardzo powoli, dlatego w przypadku ciężkich wad leczenie może zająć jeszcze więcej czasu. Co ciekawe, u dzieci proces leczenia wad zgryzu trwa o wiele krócej, bowiem zęby o wiele łatwiej poddają się naciskowi aparatu. Czas leczenie u osób dorosłych jest znacznie wydłużony. Jak widać, wady zgryzu lepiej korygować we wczesnym wieku, kiedy jest to o wiele mniej skomplikowane.

Leczenie ortodontyczne potrafi być bardzo długotrwałe, niemniej jednak jego skutki zdecydowanie wynagradzają wszelkie trudy i niedogodności.