Jak nauczyć dziecko mycia zębów? Oto nasze sposoby.

Jako rodzice chcemy zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie naszych dzieci. W tym celu uczymy je wielu pożytecznych nawyków. Wprowadzenie niektórych z nich może być dużym wyzwaniem. Z pewnością starasz się zaszczepić u swojego malucha codzienny zwyczaj mycia zębów. Dzisiaj podpowiadamy, co można zrobić, aby cały proces przebiegał sprawniej, a dziecko zaprzyjaźniło się z pastą i szczoteczką.

Jaką pastę do zębów wybrać dla dziecka?

Na początek powiedzmy, kiedy warto rozpocząć dbanie o higienę jamy ustnej i jak nauczyć dziecko mycia zębów. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, czyli kiedy zaczną się pojawiać pierwsze ząbki mleczne. Bardzo ważne jest to, aby nie marginalizować znaczenia problemów z pierwszymi zębami. Czasami rodzice mówią: „to tylko zęby mleczne, one i tak wypadną” To oczywiście prawda, że w ich miejsce pojawiają się zęby stałe, ale bardzo istotne jest, aby jama ustna była zdrowa u malucha.

Chodzi nie tylko o aspekt wizualny, bo przecież biały uśmiech wygląda bardzo ładnie, ale również o zdrowie. Rozwój próchnicy może mieć wiele szkodliwych konsekwencji. Dlatego warto zapobiegać zamiast leczyć. Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko mycia zębów, pomyśl o tym, jak duże znaczenie ma Twój przykład. Kiedy maluch widzi, że dla Ciebie mycie zębów jest naturalne, z pewnością sam również będzie to robił. Na początek oczywiście trzeba zacząć od oswojenia ze szczoteczką i pastą. Mycie nie musi trwać zbyt długo, ale powinno być efektywne.

Z czasem mycie można wydłużać. Kiedy dziecko zrozumie, że od systematycznego mycia zależy jego ładny uśmiech, na pewno chętniej będzie używało pasty i szczoteczki. Jest to szczególnie ważne wieczorem zanim położy się spać. Dbajcie więc wspólnie o to, żeby dobre nawyki weszły w krew.

Prawidłowe techniki mycia zębów u dzieci

Dobrze jest pójść do lekarza stomatologa dzieckiem na pierwszą wizytę adaptacyjną, podczas której zrozumie ono, że dbanie o ząbki jest bardzo ważne. Lekarz może wytłumaczyć, jak należy myć zęby. Dla malucha stomatolog będzie dużym autorytetem. Nie będziesz się już martwić tym, jak nauczyć dziecko mycia zębów.


Warto powiedzieć w tym miejscu, że mleczaki nie są tak mocno unerwione jak zęby stałe, dlatego ich leczenie zazwyczaj jest mniej bolesne. Kiedy więc pojawiają się jakieś ubytki, najlepiej będzie je wyleczyć. Na pewno dobrze jest chwalić dzieci za starania i uczyć samodzielności. Im szybciej nauczymy dziecko podstawowej higieny, tym więcej będziemy mieć swobody w przyszłości – nie będziemy musieli mu wciąż przypominać o tym, aby umył zęby.

Dla wielu rodziców jest to priorytet. Jeśli do tej pory zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko mycia zębów, przede wszystkim postaw na szczerą rozmowę. Dzieci naprawdę sporo rozumieją i rozsądne argumenty na pewno dotrą do ich młodych umysłów. Na początku można pomóc maluchowi dobrze szczotkować zęby.

Może pójdziecie razem na zakupy i wspólnie wybierzecie szczoteczkę. Sposobów jak widać jest całe mnóstwo. Na pewno któryś z nich sprawdzi się w waszej rodzinie.