Jak długo powinno się myć zęby?

Mycie zębów tylko w teorii jest bardzo proste. Niestety wiele osób ma z tym problem, przez co później powstaje próchnica. Wiele osób zastanawia się, jak długo powinno się myć zęby.

Ile razy dziennie myć zęby?

Oprócz regularnego mycia zębów warto stosować także płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną. Trzeba przyznać, że zdecydowana większość Polaków nie myje prawidłowo zębów. Robią to zbyt krótko, niedbale lub używają niewłaściwych produktów. Należy mieć na uwadze, że najważniejsza jest dokładność. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy używasz szczoteczki elektrycznej, czy też manualnej.

Oczywiście zdecydowanie lepszym wyborem jest szczoteczka elektryczna, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki wydatek. Kluczowe jest nasze zaangażowanie, dlatego zawsze po wstaniu z łóżka, należy udać się do łazienki i umyć zęby. Powinien to być rytuał, który będzie się powtarzać do czasu aż zapadnie w pamięć. Szczoteczki elektryczne wykonują znacznie więcej ruchów niż możemy zrobić to szczoteczką elektryczną, więc takie mycie zębów jest dużo łatwiejsze.

W tym artykule wyjaśnimy jak długo powinno się myć zęby. W przypadku używania szczoteczki manualnej, trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiedniej techniki mycia zębów. Dostępne są różne techniki szczotkowania zębów. Najpopularniejsze to: obrotowo-wymiatająca, pozioma, pionowa, a także metoda fizjologiczna Shmitha. Dla osób z chorobami przyzębia doskonała będzie metoda roll, czyli obrotowo-wymiatająca. To jak długo powinno się myć zęby jest uzależnione od rodzaju użytej szczoteczki.

Jak prawidłowo myć zęby?

Szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45 stopni i następnie przesuwać ją po dziąsłach ruchem obrotowo-wymiatającym. Należy pamiętać, żeby to robić bardzo delikatnie, bo w innym wypadku można uszkodzić dziąsła. W ostatnim czasie dużym uznaniem cieszy się metoda wibrująca, która pozwala dokładnie usunąć z kieszonek dziąsłowych płytkę nazębną. Szczoteczkę trzeba ustawić pod kątem 45 stopni, ale włókna mają być skierowane w stronę korzeni. Później wystarczy wykonywać krótkie ruchy drgająco-wibrujące.

Nie można szczoteczki zbyt mocno dociskać, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na korzenie. Dla osób narzekających na problem odsłoniętych szyjek zębowych doskonała będzie technika masująco-oczyszczająca. Szczoteczka powinna być tu także ustawiona pod kątem 45 stopni. Następnie trzeba ją przesuwać w kierunku żujących powierzchni, nadając szczoteczce lekkie drganie poprzeczne. Początkowo może się to wydawać nieco skomplikowane, ale po krótkiej nauce powinieneś z łatwością posługiwać się tą metodą. Należy pamiętać, że na początku włókna szczoteczki powinny zachodzić w sposób częściowy na dziąsła.

Techniki mycia zębów

Jedna z najpopularniejszych metod to technika pionowa. Szczoteczkę wystarczy ustawić pionowo w stosunku do zębów przednich, a następnie wykonywać ruch wymiatający. W sposób analogiczny wykonuje się szczotkowanie zębów metodą poziomą. Dla osób ze zdrowymi dziąsłami najlepsza i najbardziej skuteczna będzie oczywiście technika szorowania. Szczoteczka ustawiona pozioma jest przesuwana po powierzchni zębów. Lepiej jednak nie używać twardej szczoteczki, ponieważ można sobie bardzo łatwo uszkodzić dziąsła.

Prowadzi to także do odsłaniania się szyjek zębowych oraz ubytków klinowych, dlatego lepiej zachować szczególną ostrożność. Od zawsze mówiono, że zęby należy myć dwie minuty i przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Obecnie eksperci twierdzą, że powinny to być cztery minuty, natomiast dwie minuty są wystarczające, jeżeli używamy szczoteczki elektrycznej. Po każdym myciu zębów warto sprawdzić, czy są śliskie i czyste po przejechaniu językiem. Na rynku dostępne są preparaty, które wybarwiają płytkę nazębną. Można zastosować taki produkt, żeby sprawdzić, czy na pewno dokładnie myjemy nasze zęby. Warto wiedzieć jak długo powinno się myć zęby.

Wybór szczoteczki

Większość ludzi uważa, że im twardsza szczoteczka, tym lepiej. Jest to mit, ponieważ liczy się gęstość włosia, a nie jego twardość. Włosie ułożone w sposób krzyżowy nie ma żadnego wpływu na jakość czyszczenia. Świeża płytka nazębna to miękki nalot, który po pewnym czasie przekształca się w kamień nazębny. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup szczoteczki z małą główką oraz miękkim włosiem. Szczoteczki dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Oprócz zakupu szczoteczki trzeba także pamiętać o paście do zębów. W sprzedaży dostępnych jest wiele past wybielających, które są reklamowane w telewizji. Większość ludzi nie ma jedna najmniejszego pojęcia o tym, jak działają takie produkty. Pasty wybielające mają w składzie z reguły środki ścierne, które przy długotrwałym stosowaniu mogą skutkować wytarciem twardych tkanek zęba.

Właśnie dlatego nie należy regularnie stosować past wybielających ściernych. A jeżeli już musisz to robić to najlepiej z miękką szczoteczką do zębów. Warte uwagi są między innymi pasty o działaniu odbudowującym, czyli remineralizującym oraz pasty, które działają enzymatycznie. Odpowiedź na pytanie jak długo powinno się myć zęby brzmi przynajmniej dwie minuty.

Kiedy najlepiej myć zęby?

Mycie zębów to nie tylko właściwy nawyk, ale również podstawa dbania o zdrowie jamy ustnej. Lepiej przyłożyć się do tej czynności, żeby później nie musieć odwiedzać dentysty. Nikt nie lubi wizyt u stomatologa, bo przeważnie kojarzą nam się one z bólem oraz dużym dyskomfortem. Warto jednak przynajmniej dwa razy w roku udać się do gabinetu stomatologicznego na wizytę kontrolną. Czasami próchnica może się rozwijać bez żadnego bólu. Prawidłowe szczotkowanie to pierwszy krok do zdrowych dziąseł i zębów.

W ten sposób możemy się skutecznie pozbyć płytki nazębnej oraz resztek jedzenia. Zęby najlepiej myć rano i wieczorem, ale zaleca się szczotkowanie po każdym, nawet najmniejszym posiłku. Właśnie dlatego powinniśmy mieć ze sobą zawsze szczoteczkę do zębów. Dzięki regularnemu szczotkowaniu zminimalizujmy ryzyko choroby dziąseł oraz próchnicy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że są to główne przyczyny utraty zębów.

Na samym początku najlepiej używać pasty z fluorem w połączeniu ze szczoteczką o miękkim włosiu. Szczoteczka musi być wymieniana raz na trzy miesiące, ponieważ gromadzą się na nie bakterie. W celu dokładnego pozbycia się płytki nazębnej, należy szczotkować zęby przez co najmniej dwie minuty. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć jak długo powinno się myć zęby.