Jak myć zęby z aparatem?

Higiena jamy ustnej jest naprawdę bardzo ważna. Już od najmłodszych lat uczymy się, żeby regularnie myć zęby. Niestety nie wszyscy się do tego stosują, przez co później mają duże problemy.

Higiena aparatu ortodontycznego

Wiele osób zastanawia się, jak myć zęby z aparatem. Aparat ortodontyczny jest pewnym utrudnieniem, ponieważ drobinki czasami zostają w szczelinach między zębami i bardzo ciężko się ich pozbyć. Jeśli zaniedbamy higienę jamy ustnej to może rozwinąć się próchnica, która w szybkim czasie rozprzestrzeni się na inne zęby. Oprócz regularnego szczotkowania zębów warto także użyć płynu do higieny jamy ustnej oraz nici dentystycznej. Pacjenci, którzy mają aparat ortodontyczny, powinni zrezygnować ze słodkich napojów oraz słodyczy, które mają duży wpływ na rozwój próchnicy.

Zęby należy myć nie tylko rano i wieczorem. Dentyści zalecają mycie zębów po każdym posiłku, nawet po zjedzeniu przekąski. Właśnie dlatego warto wszędzie ze sobą brać szczoteczkę, niezależnie od tego czy jest to praca, impreza, czy zwykłe wyjście ze znajomymi. Czasami w częściach aparatu mogą pozostać resztki jedzenia i wtedy czujemy się bardzo niekomfortowo. Jeszcze gorzej, jeżeli ktoś to zauważy i zwróci nam uwagę. Resztki jedzenia bardzo łatwo przyklejają się do zamków oraz drucika od aparatu. Właśnie dlatego trzeba zawsze dokładnie czyścić nie tylko zęby, ale również sam aparat. Trzeba myć zęby jak najczęściej i jak najbardziej dokładnie. Pacjent musi usunąć wszystkie resztki z drucików aparatu.

Przez pierwsze kilka dni po założeniu aparatu zęby mogą być obolałe oraz wrażliwe, dlatego nie należy wtedy mocno szorować. Czasami może się pojawić krwawienie, ale nie należy się tym przejmować, ponieważ jest to całkowicie normalne. Z czasem dziąsła powinny się uodpornić i wtedy będzie można je normalnie szczotkować.

Przed próchnicą i osadzaniem się bakterii chroni nas właściwa higiena jamy ustnej. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że leczenie stomatologiczne jest bardzo kosztowne i nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Właśnie dlatego lepiej jest zapobiegać niż późnij leczyć. Nie ma większego znaczenia czy mamy aparat ortodontyczny stały, czy też może ruchomy. Metoda mycia zębów w obu przypadkach jest bardzo podobna.

Wygląd zębów oraz świeżość oddechu zależy od tego, jak dbamy o naszą jamę ustną. W tym artykule wyjaśniamy jak myć zęby z aparatem. Gabinet dentystyczny powinno się odwiedzać przynajmniej dwa razy w roku. W czasie wizyty kontrolnej stomatolog sprawdzi stan naszych zębów i oceni, czy jest potrzeba leczenia. Szczególną ostrożność powinni zachować ludzie noszący aparat ortodontyczny. Na czas leczenia ortodontycznego mają wpływ wszelkie nieprawidłowości, które czasami mogą skutkować nawet przerwaniem kuracji.

Ile razy należy myć zęby?

Podstawowym i najczęstszym źródłem próchnicy są przeważnie zalegające resztki jedzenia na metalowych elementach aparatu. Skutkuje to później nieświeżym oddechem, a w skrajnych przypadkach może powstać nawet stan zapalny. Przydatna może być pasta z węglem aktywnym oraz szczoteczka do zębów o miękkim włosiu. Oprócz tego należy się także wyposażyć w irygator, nici dentystyczne oraz płyn do płukania. Najlepiej zakupić szczoteczkę elektryczną lub soniczną.

Myje ona zęby znacznie dokładniej niż szczoteczka manualna, a do tego ma znacznie bardziej miękkie włosie. Na rynku dostępne są także specjalne końcówki ortodontyczne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że główka takiej szczoteczki jest w kształcie litery V. W ten sposób możemy dokładnie oczyścić zęby oraz druciki i zamki stałego aparatu. Na samym początku mycie zębów z aparatem może być dla niektórych trochę skomplikowane. Przede wszystkim zajmuje to zdecydowanie więcej czasu, ponieważ trzeba zwrócić uwagę na przestrzenie pomiędzy elementami metalowymi. Można się jednak do tego przyzwyczaić i po pewnym czasie powinno to być już całkowicie naturalne.

Co używać do pielęgnacji aparatu?

Należy także pamiętać, żeby przed czyszczeniem zębów z aparatem zdjąć wszystkie ruchome elementy. Osoby, które mają wersję ruchomą, powinny zdjąć aparat i umyć go osobno. Każdy ząb warto myć przez przynajmniej 10 sekund, a szczoteczka powinna być ustawiona względem dziąseł pod kątem 45 stopni. Należy wykonywać krótkie ruchy w tył i przód, a także delikatnie dociskać szczoteczkę do zębów.

Trzeba pamiętać także o części tylnej oraz żującej. Nie można pominąć żadnego zęba, dlatego najważniejsza jest precyzja i dokładność. Podstawą jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja aparatu ortodontycznego. W czasie szczotkowania trzeba dokładnie wyczyścić wszystkie miejsca wokół aparatu. Przy pomocy nici dentystycznej można skutecznie oczyścić szczeliny między zębami. Świeży oddech można sobie zapewnić stosując płyn stomatologiczny do płukania jamy ustnej. W ten sposób można się także pozbyć pozostałości po posiłku.

Jaka szczoteczka do mycia zębów z aparatem?

Warto mieć na uwadze, że nie tylko ze względów zdrowotnych i higienicznych powinno się często myć zęby. Resztki pokarmu między metalowymi drucikami mogą powodować u nas dyskomfort, przez co będziemy się czuć mniej pewni siebie. Właśnie dlatego warto wiedzieć jak myć zęby z aparatem ortodontycznym. Liczba niekomfortowych sytuacji zdecydowanie się zmniejszy, jeżeli będziesz myć zęby po każdym posiłku i stosować nić dentystyczną. Dziąsła mogą być trochę zaczerwienione na początku leczenia ortodontycznego, ale po tygodniu wszystko powinno wrócić do normy.

Doświadczony lekarz stomatolog może wyjaśnić jak myć zęby z aparatem. Ze stali nierdzewnej jest wykonana zdecydowana większość zamków w aparacie. Przeważnie do przedniej części zęba są przymocowane zamki. Ortodonta przekłada drut przez każdy ząb, a następnie ustawia odpowiedni nacisk. W sprzedaży dostępne są specjalistyczne produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Należy również pamiętać, żeby zęby myć delikatnie, bo w innym wypadku można uszkodzić jakiś drucik lub zamek. Rano należy myć zęby dłużej niż dwie minuty, ponieważ całą noc osadzała się płytka nazębna na powierzchni zębów. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już dokładnie wiedzieć, jak myć zęby z aparatem ortodontycznym stałym lub ruchomym.