Płytka schwarza – charakterystyka i jej zastosowanie

Leczenie wad ortodontycznych u dzieci to proces z oczywistych względów dość skomplikowany. I właśnie dlatego w walce z nimi wybiera się głównie rozwiązania uniwersalne, które zapewniają dużą skuteczność podejmowanych działań leczniczych. Jednym z nich jest tzw. płytka Schwarza.

Płytka Schwarza – co to jest?

Płytka Schwarza to wyjmowany aparat ortodontyczny, który najczęściej stosuje się u dzieci na etapie gwałtownego wzrostu, to jest w wieku 11 – 14 lat. W związku z tym cieszy się ona bardzo dużą popularnością. O jej wyjątkowości świadczy jej specyficzna, czynno-czynnościowa konstrukcja.

Oznacza to, że może ona zawierać wiele różnych, działających aktywnie elementów, a także dostosowywać procesy korygujące do potrzeb konkretnego dziecka. Co ważne, stan uzębienia dziecka powinien być już monitorowany przed 1 rokiem życia malucha.

Dzięki temu efekt przeprowadzonej korekcji będzie jak największy. Warto też zauważyć, że wprowadzenie ruchomej płytki Schwarza daje możliwość rezygnacji z późniejszego noszenia korektora stałego. I właśnie dlatego jej stosowanie przez malucha jest dla niego dużo wygodniejsze i bardziej praktyczne.

Stosowanie aparatu powinno odbywać się w trakcie:

  • snu, gdyż wtedy aktywność dziecka jest praktycznie zerowa,
  • oglądania telewizji, czytania książek, a więc czynności, które nie angażują jamy ustnej.
  • codziennych spacerów, wyjść itd..

Płytki nie należy stosować w trakcie jedzenia, gdyż – ze względu na jej pokaźne rozmiary – jest to po prostu niewygodne. Co więcej, płytka Schwarza musi być zdejmowana na czas higieny zębów, gdyż po jej założeniu nie ma możliwości ich dokładnego oczyszczenia.

Aparat ruchomy płytka Schwarza – zastosowanie

Z płytki Schwarza korzysta się zwłaszcza w przypadku zwężeń łuku lub też jego niedorozwoju. Bardzo często płytkę tą stosuje się również u tych dzieci, u których – ze względu na ograniczoną ilość miejsca – pojawiają się stłoczenia wśród zębów stałych. Ważnym elementem płytki są specjalne łapy na zęby, dzięki którym można je (na etapie intensywnego wzrostu) zbliżyć do siebie.

Za pomocą płytki istnieje też możliwość stabilizacji położenia zęba, a także wyeliminowania dobrze wszystkim znanych szpar znajdujących się między zębami. Ważną funkcją płytki jest też możliwość wpłynięcia na położenie pojedynczych zębów, co jest realizowane m.in. poprzez dodawanie pojedynczych sprężynek, nazywanych w środowisku dentystycznym omegą.

Na tym jednak nie koniec! Płytka ta jest również bardzo często wykorzystywana w przypadku wystąpienia cofniętej żuchwy, gdy istnieje konieczność zastosowania specjalnych wodzideł. A jeśli u dziecka występuje tzw. niemowlęcy tryb połykania, to – dzięki zastosowaniu specjalnej blokady na język – możliwe jest wyeliminowanie tej wady w stosunkowo krótkim czasie.

Uwaga! Istnieje możliwość „personalizacji” płytki Schwarza. Dziecko może zamówić model w określonym kolorze lub też ze specjalnym, wytłoczonym obrazkiem. Dzięki temu urządzenie jest znacznie bardziej przyjazne dla dziecka, które odtąd kojarzy je głównie z sympatycznymi postaciami.

Płytka Schwarza dla dorosłych – czy warto?

Stosowanie płytki Schwarza u osób dorosłych jest niezalecane, choć – co trzeba podkreślić – wciąż istnieje taka możliwość. Płytki zdejmowane charakteryzują się mniejszą siłą docisku do zębów, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia procesu korekcji uzębienia.

Osoba dorosła, która chce korzystać z aparatu wyjmowanego musi mieć świadomość, że tylko wielogodzinne noszenie aparatu może przynieść jakiekolwiek efekty. Zaleca się nawet, aby w przeciągu doby nosić ów aparat przez 16 – 18 godzin, co oznacza, że powinno się go zdejmować tylko na czas snu i higieny zębów.

Inaczej sprawa wygląda u dzieci znajdujących się na aktywnym etapie wzrostu. U nich uzębienie jest znacznie bardziej podatne na korekcję, gdyż stale podlega procesowi wzrostu. I właśnie dlatego mniejsza siła elementów korygujących może przynieść w ich przypadku znacznie większe korzyści.

O popularności płytki Schwarza (również u osób dorosłych) świadczy to, że jest ona dużo wygodniejsza niż aparat stały. Mało tego – znacznie korzystniej wygląda ona pod kątem cenowym, ale o tym później. W związku z tym, że wykorzystuje ona znacznie mniejszy nacisk niż stały aparat ortodontyczny, nie generuje ona aż tak dużego dyskomfortu. Niestety, specjaliści nie zalecają jej stosowania u osób dorosłych.

Ile kosztuje płytka Schwarza?

Użytkowanie płytki Schwarza jest bardzo proste. Co więcej, poradzi sobie z nią nawet dziecko, aczkolwiek wymagany jest tu specjalny instruktaż ze strony dentysty. Koszt zaprojektowania i nabycia płytki jest stosunkowo niewielki.

Zależy on m.in. od jej stopnia zaawansowania, ale też od kosztów narzucanych przez konkretny gabinet dentystyczny. Zwykle waha się ona w granicach od 400 do maksimum 800 złotych. Oczywiście za tą cenę można zakupić płytkę przeznaczoną dla pojedynczego łuku zębowego.

Podsumowując, płytka Schwarza to pomysłowe i wygodne dla dziecka urządzenie, które ma wiele zalet w porównaniu do stałej płytki ortodontycznej. Nawiasem mówiąc, ta druga jest też znacznie bardziej kosztowna.