Jakie protezy zębowe wybrać: stałe czy ruchome?

Protetyka jest jednym z działów stomatologii, który w codziennym życiu ma ogromne znaczenie. Ubytki w uzębieniu to problem, z którym w pewnym momencie każdy może mieć do czynienia. Jest to łatwy do rozwiązania problem, jednak aby go rozwiązać, potrzeba chęci i braku lęku ze strony pacjenta. Warto też być świadomym tego, jakie rozwiązania protetyczne są obecnie dostępne na rynku stomatologicznym.

 

Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań protetycznych są protezy zębowe. Wyróżnia się dwie kategorie protez – stałe i ruchome. Protezy zębowe stałe są mocowane na stałe, natomiast protezy zębowe ruchome można wyciągać z jamy ustnej. Dowiedz się, czym są protezy stałe i ruchome, a także dlaczego warto jest zdecydować się na którąkolwiek z nich. 

 

Rodzaje i zalety protez ruchomych

 

Protezy ruchome wyróżniają się tym, że można je wyciągać z jamy ustnej. Stanowi to pewną wygodę, gdyż w ten sposób pacjent jest w stanie utrzymać wysoki poziom higieny jamy ustnej. Brak ciała obcego w postaci protezy ruchomej ułatwia wykonanie codziennych czynności, mających na celu poprawę stanu higieny jamy ustnej.

 

Protezy ruchome charakteryzują się uniwersalnością. Można je zastosować zarówno wtedy, gdy pacjent nie ma ani jednego zęba, ale także wtedy, gdy luka w zębach obejmuje zaledwie kilka zębów. To stanowi pewną zaletę, jednak warto jest także wiedzieć, że protezy ruchome należy ściągać przed snem i spać bez nich.

 

Stomatolog jest w stanie zaoferować pacjentowi następujące rodzaje protez – szkieletowa i nakładowa. Proteza szkieletowa jest precyzyjnie mocowania w oparciu o zęby naturalne pacjenta. Wykorzystanie zębów jako filarów zwiększa stabilność całego rozwiązania, co jest sporą zaletą. Protezy nakładowe mocuje się na korzeniach zębów, które nie mogły zostać wykorzystane jako filar.

 

Rodzaje i zalety protez stałych

 

Protezy stałe swoją nazwę zawdzięczają sposobowi mocowania. Ze względu na to, że ich mocowane jest permanentne, nazywa się je stałymi. Proteza stała jest bardzo wygodna – nie trzeba jej wyciągać z jamy ustnej, co zmniejsza szansę na jej przesuwanie, nieplanowane opuszczenie jamy ustnej, gdyż jest ona wysoce stabilna. 

 

Proteza może być zamocowana na implantach. Proteza na implantach jest świetnie ustabilizowana, przez co wielu pacjentów wahających się nad zastosowaniem takiego rozwiązania będzie bardzo zadowolonych.

 

Higiena protez stomatologicznych

 

Proteza powinna być czyszczona w odpowiedni sposób, by służyła pacjentowi jak najdłużej. Najważniejszą zasadą, do której należy się bezwzględnie stosować, jest niekorzystanie z pasty do zębów celem wyczyszczenia protez.

 

Mogłoby się to w pewnym stopniu wydawać uzasadnione, jednak faktem jest, że czyszczenie protez pastą do zębów może sprawić więcej szkód, niż pożytku. Pasty do zębów, zwłaszcza te wybielające, posiadają dużą ilość składnika ścierającego, który dla protez mógłby okazać się wysoce szkodliwy. Rozsądniej jest stosować pasty antybakteryjne, dedykowane do protez, które usuną wszelkie niepożądane zanieczyszczenia z protezy – także te niewidoczne gołym okiem.