Krzywy zgryz u dziecka leczenie

Krzywy zgryz u dziecka leczenie

Problemy z zębami nie muszą dotyczyć tylko ludzi dorosłych, którzy w wyniku swoich zaniedbać walczą z próchnicą czy też innymi poważnymi przypadłościami. Coraz częściej zauważa się bowiem silny trend, gdy z różnego typu schorzeniami muszą walczyć także dzieci. Szczególnie często kłopot stanowi zły zgryz. Krzywy zgryz u dziecka leczenie — jak powinno wyglądać?

Zły zgryz u dzieci – dlaczego jest tak groźny?

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkim zagrożeniem dla ich dzieci może być nieprawidłowy zgryz. Jak się jednak okazuje, stanowi on naprawdę bardzo poważne kłopoty. Krzywy zgryz u dziecka leczenie — dlaczego nieprawidłowo ułożone zęby są tak niebezpieczne?
Żeby móc zrozumieć, jak wielkim zagrożeniem jest nieprawidłowy zgryz, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, jak on w ogóle powstaje. Mało który rodzic wie, że najczęściej jest to wynik po prostu różnego typu zaniedbań z ich strony.

Przykładowo bardzo popularnym powodem powstawania krzywego zgryzu jest stosowanie nieprawidłowego smoczka, a także podawanie dziecku zbyt długo jedzenia z butelki. Nie da się również zaprzeczyć, że wada zgryzu może być spowodowana obgryzaniem przez dziecko paznokci lub kredek. To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby reagować na wszelkie tego rodzaju zachowania i starać się oduczyć od nich dziecko.

Z jakiego jednak powodu leczenie zgryzu u dzieci jest ważne? Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz zły zgryz może prowadzić do szeregu naprawdę poważnych komplikacji zdrowotnych. Mowa tu jest o zbyt szybko pojawiającym się kamieniu nazębnym, często atakującej próchnicy, a także nadmiernym ścieraniu się zębów, co może powodować ich ukruszenia i ułamania.

Ortodoncja dziecięca – jak wygląda leczenie?

Jak zatem widać po powyższym opisie, konsekwencje zaniedbania krzywego zgryzu mogą być naprawdę bardzo poważne. Nic więc dziwnego, że gdy tylko rodzice zauważą u swojego malucha problemy ze zgryzem, bardzo szybko starają się szukać informacji na temat metod jego usunięcia. Krzywy zgryz u dziecka leczenie – jakie metody są najlepsze?

Kluczowe w tym wypadku jest to, aby możliwie jak najwcześniej udać się o pomoc do specjalisty. Tam po sprawdzeniu stanu zębów podjęta zostanie decyzja w zakresie zastosowania konkretnej metody leczenia. Zdecydowanie najczęściej jednak montowany jest dziecku po prostu aparat ortodontyczny, który będzie musiał być noszony przez kilka lat, często nawet do wieku nastoletniego. W skrajnych przypadkach, gdy zmiana położenia zębów będzie zbyt duża i grozić może licznymi powikłaniami zdrowotnymi, podejmowana jest decyzja o chirurgicznej interwencji. Takie kroki podejmowane są jednak stosunkowo rzadko.

Zalecenia po leczeniu wady zgryzu

Pamiętać trzeba, że nawet najlepsze leczenie na nic się zda, jeśli nie będzie się pamiętało o kilku bardzo ważnych sprawach po jego zakończeniu. Przykładowo zawsze po zdjęciu aparatu ortodontycznego specjaliści zalecają, aby jeszcze przez jakiś czas regularnie zakładać specjalne nakładki na zęby. Wystarczy tylko nosić je kilka godzin dziennie, aby zęby ustabilizować.