Usunięcie korzenia zęba - powikłania

Usunięcie korzenia zęba – powikłania

Resekcja korzenia zęba to zabieg stomatologiczny, który w obecnych czasach wykonywany jest coraz częściej. Zazwyczaj wykonuje się go przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat, by odczarować lęk przed dentystą i przekonać się, że wizyta w gabinecie wcale nie musi wiązać się ze strachem i bólem. Jeśli chodzi o usunięcie korzenia zęba – powikłania po zabiegu zdarzają się wyjątkowo rzadko.

Czym jest resekcja korzenia zęba?

Resekcja korzenia zęba jest zabiegiem, który polega na odcięciu przez dentystę wierzchołka korzenia zęba, a następnie usunięciu zmian w jego najbliższej okolicy. Zabieg wykonywany jest najczęściej, jeśli chodzi o zęby jednokorzeniowe, takie jak kły i siekacze. Dzięki odcięciu wierzchołka korzenia zęba można zapobiec rozwojowi i powstawaniu nowych zmian zapalnych, a także zminimalizować ryzyko konieczności usunięcia zęba. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i zajmuje się nim doświadczony chirurg stomatolog. Kiedy mowa o zabiegu takim jak usunięcie korzenia zęba – powikłania są czymś, co może przydarzyć się każdemu, dlatego warto wiedzieć więcej na ich temat.

Wskazania do resekcji zęba

Stomatolodzy zgodnie twierdzą, że resekcja korzenia zęba jest jedynym wyjściem z sytuacji, kiedy nie ma możliwości przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego bądź też zmiany powstałe w obrębie zęba są na nie odporne. Dodatkowo, resekcję wierzchołka korzenia zęba przeprowadza się, kiedy doszło do złamania wierzchołka korzenia, bądź też rozwija się u pacjenta zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest także występowanie zębiniaków.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba – przeciwwskazania

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie u każdego pacjenta można przeprowadzić usunięcie korzenia zęba – ewentualne komplikacje niekiedy mogą być sporym zagrożeniem. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do zabiegu, to większość dentystów jednogłośnie wymienia wady zgryzu. Te najpierw należy wyleczyć u ortodonty. Zabiegu usunięcia korzenia nie można także przeprowadzić, jeśli w obrębie jamy ustnej rozwija się stan zapalny. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także podłużne złamanie korzenia zęba czy też paradontoza.

Pamiętać trzeba o tym, że lekarze specjaliści odradzają przeprowadzenie zabiegu resekcji u pacjentek, które są w pierwszym trymestrze ciąży – z leczeniem zębów lepiej poczekać do drugiego trymestru. Dodatkowo, resekcji wierzchołka korzenia zęba nie przeprowadza się u osób, które chorują na niektóre choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, białaczka, bądź też nadciśnienie. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu są również choroby nerek, tarczycy, a także zaburzenia krzepnięcia krwi.

Niektórzy specjaliści zdecydują się na przeprowadzenie zabiegu pomimo występujących przeciwwskazań. Niemniej jednak sam zabieg powinien być poprzedzony dokładną konsultacją, podczas której pacjent poinformuje lekarza o wszelkich przeciwwskazaniach. Ten z kolei samodzielnie podejmie decyzję o tym, czy przeprowadzenie zabiegu ma sens.

Resekcja chirurgiczna korzenia zęba – przebieg

Jeśli chodzi o usunięcie korzenia zęba – powikłania zdarzają się bardzo rzadko, warto natomiast wiedzieć, w jaki sposób przebiega sam zabieg.

Otóż, zawsze poprzedzony jest on wykonaniem zdjęcia rtg. Zadaniem stomatologa jest również przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem, a także uzyskanie informacji o przebytych i aktualnych schorzeniach. Jeśli przeciwwskazania nie występują, bądź też lekarz pomimo niech zdecyduje się na przeprowadzenie zabiegu, można rozpocząć procedurę usunięcie korzenia zęba.

Lekarz zabieg rozpocznie przez podanie pacjentowi miejscowego znieczulenia, którego zadaniem jest zniwelowanie dolegliwości bólowych. Następnie przystąpi do nacięcia śluzówki jamy ustnej w okolicy korzenia, na którym będzie odbywał się zabieg. Kolejnym etapem jest wycięcie okienka w kości, przez które usuwa się zmieniony chorobowo wierzchołek korzenia.

Jednym z ostatnich etapów zabiegu jest zastosowanie wypełnienia kanału korzeniowego od strony wierzchołka. Po skończeniu tej procedury lekarz przystąpi do szycia rany. Trzeba mieć świadomość tego, że cały zabieg przeprowadzany jest przy pomocy mikroskopu stomatologicznego, który umożliwia precyzyjne prowadzenie leczenia. Na zdjęcie szwów pacjent zgłasza się do gabinetu stomatologicznego mniej więcej po upływie tygodnia.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zabieg resekcji jest bolesny. Jeśli chodzi o usunięcie korzenia zęba – powikłania najczęściej odczuwane przez pacjentów to opuchlizna, zaczerwienienie, obrzęk bądź też ból w okolicy zabiegowej. Jeśli pacjent będzie skrupulatnie przestrzegać zaleceń pozabiegowych, objawy bezpowrotnie mijają po kilku dniach. W tym czasie należy bezwzględnie unikać wysiłku fizycznego, gorących pokarmów, a także intensywnego płukania jamy ustnej. Zaleca się przyjmowanie półpłynnych pokarmów przez około 2 tygodnie po zabiegu.

Efekty po resekcji korzenia zęba

U osób, które przeszły usunięcie korzenia zęba – powikłania zdarzają się wyjątkowo rzadko i dlatego z pewnością warto wziąć pod uwagę ten zabieg, jeśli jest szansa, że przyniesie on pacjentowi ulgę. Usunięcie korzenia zęba bardzo często jest jedynym sposobem na pozbycie się uciążliwych dolegliwości bólowych, spowodowanych przez rozwijający się stan zapalny. Resekcja wierzchołka korzenia zęba zazwyczaj stosowana jest dopiero wtedy, kiedy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Pacjenci bardzo często zastanawiają się, ile może kosztować resekcja korzenia zęba. Otóż, jej koszt uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Z pewnością na cenę wpłynie to, które zęby mają być poddane zabiegowi. Jeśli w trakcie zabiegu wyniknie konieczność zastosowania dodatkowych procedur, ostateczny koszt może wzrosnąć. Szacunkowe koszty przeprowadzenia zabiegu pacjent pozna w trakcie pierwszej konsultacji u lekarza stomatologa, który wstępnie zarysuje plan leczenia.

Podsumowując, usunięcie korzenia zęba wcale nie jest tak strasznym zabiegiem, jak często wydaje się pacjentom.