Piłowanie zębów do aparatu

Stripping jest zabiegiem, który polega na piłowaniu statycznych powierzchni zębów. Pozwala on na zmniejszenie ich szerokości, dlatego zalecany jest on przy leczeniu ortodontycznym. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Jego głównym zadaniem jest poprawa estetyki uzębienia stałego.

Na czym polega piłowanie zębów? Czym różni się od konturowania zębów?

Piłowanie zębów to metoda, która jest znana i wykonywana przez lekarzy od wielu lat. Stripping to zabieg, który pozwala na zadbanie o estetyczny wygląd uśmiechu. Redukcja zębów musi przebiegać w bezpieczny sposób i lekarz nie może dopuścić się uszkodzenia szkliwa lub odsłonięcia zębiny. Piłowanie zębów do aparatu to terapeutyczny zabieg, który wykonywany jest specjalnymi paskami ściernymi lub tarczami diamentowymi. Zabieg poprzedzony jest założeniem specjalnych gumowych separatorów, które tworzą minimalne szparki pomiędzy zębami, umożliwiając wykonanie zabiegu. Piłowanie zębów do aparatu najczęściej wykonywane jest przez ortodontów w przebiegu leczenia, aby uzyskać jak najlepsze efekty estetyczne.

Głównym wskazaniem do wykonania zabiegu piłowania zębów są najczęściej względy estetyczne, takie jak niezadowolenie z obecnego wyglądu i kształtu naturalnych zębów. Ponadto piłowanie zębów może być bardzo ważnym elementem leczenia ortodontycznego oraz protetycznego. Zabieg pozwala na uszeregowanie zębów i eliminuje konieczność ich ekstrakcję przed założeniem aparatu stałego. Stripping umożliwia zwalczanie stłoczeń zębów niewielkiego stopnia, przy braku innej wady zgryzu. Warto podkreślić, że zabieg ten nie nadaje się do leczenia większych problemów ze zgryzem. Zabieg może dotyczyć jednego zęba lub większej części uzębienia, co ma wpływ na czas jego trwania. Najczęściej stripping trwa około 10 – 30 minut. Aby uzyskać zadowalający efekt, bardzo często należy odbyć kilka wizyt ortodontycznych.

Pomimo tego, że zabieg strippingu oraz konturowania zębów wykonywane są przez dentystów i dotyczą ścierania szkliwa, znacznie różnią się od siebie. Piłowanie zębów polega na zmianie ich szerokości, gdyż obejmuje redukcję szkliwa na powierzchniach stycznych, czyli bocznych zębów. Natomiast konturing jest zabiegiem, który pozwala na zmianę zarówno długości, jak i kształtu. Dotyczy przede wszystkim bocznych siekaczy lub zbyt szpiczastych kłów. Stripping najczęściej stosowany jest przed założeniem aparatu stałego lub elementów protetycznych, natomiast konturing stanowi alternatywę dla zastosowania licówek.

Czy zabieg piłowania zębów jest bolesny?

Piłowanie zębów do aparatu jest całkowicie bezbolesnym zabiegiem, dlatego nie stosuje się do niego znieczulenia. Natomiast, jeżeli pacjent zgłosi nadwrażliwość zębów i dziąseł, możliwe jest przeprowadzenie strippingu w znieczuleniu miejscowym. Drugim wskazaniem do zastosowania znieczulenia może być również silny lęk pacjenta przed zabiegiem. Jest to kontrolowany zabieg, który przy prawidłowym wykonaniu nie generuje żadnego bólu. Należy jednak odkreślić, że ustalone dozwolone dla każdego zęba granice mogą być różne. Lekarz powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na ich budowę oraz ilość szkliwa, która może zostać bezpiecznie i bezboleśnie przez niego zeszlifowana. Ortodonta, który przeprowadza zabieg piłowania zębów, dysponuje specjalnymi miarkami, które pozwalają na dokładną ocenę ilości ścieranych tkanek.

Stripping jest zabiegiem, który sprzyja wzmocnieniu szkliwa w procesie jego mineralizacji. Mineralizacja szkliwa odbywa się dzięki wydzielanym przez ślinę związkom fluoru, które można znaleźć również w wielu pastach do zębów. Piłowanie zębów do aparatu nie uszkadza dziąseł, ponieważ zęby redukowane są wyłącznie w obrębie korony klinicznej. Odpowiedni wykonany zabieg pozwala w nieinwazyjny i bezpieczny sposób nadać zębom oczekiwany kształt i wygląd, nie uszkadzając ich. Należy dodać, że zęby, które zostały poddane zabiegowi, nie różnią się wizualnie od miejsc, na których nie został on wykonany. Stripping nie wpływa na podatność zębów na próchnicę. Należy jednak dodać, że u niektórych osób może dojść do uszkodzenia szkliwa, w takim stopniu, że zęby staną się bardzo wrażliwa na bodźce termiczne, takie jak zimne lub ciepłe napoje.

W jaki sposób przygotować się do zabiegu i jaki jest jego koszt?

Przed zabiegiem strippingu konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym na około dwa dni przed terminem piłowania stycznych zębów. Jak zostało to wcześniej wspomniane, zakładane są wtedy specjalne separatory gumowe, których zadaniem jest uzyskanie jak największych przestrzeni między zębowych, co ułatwi ortodoncie operowanie narzędziami.

Piłowanie zębów do aparatu jest zabiegiem, którego cena jest bardzo różna. Wszystko zależy przede wszystkim od cennika gabinetu, w którym jest on wykonywany. Kolejnym czynnikiem, który brany jest pod uwagę, jest ilość zębów, które objęte będą zabiegiem. Im jest ich więcej, to cena będzie wyższa. Całkowity koszt leczenia zależy od indywidualnego planu leczenia. Przeciętny koszt piłowania powierzchni stycznych zębów oscyluje w granicach 100 – 350 zł.