Co to jest aparat retencyjny i po co się go stosuje?

Walka o piękny uśmiech czasem trwa latami. Częste wizyty u stomatologa, ortodonty i aparat, z którym długo nie można się rozstać, to najważniejsze obowiązki, jaki spoczywają na każdym, kto walczy o równe i zdrowe zęby. Po tym wszystkim zalecany jest również aparat retencyjny.

Jak wygląda aparat retencyjny?

Po okresie noszenia aparatu ortodontycznego wskazany jest również aparat retencyjny. Jego zadaniem jest utrwalenie efektów, jakie udało się uzyskać w procesie korekcji, m.in. wady zgryzu. Jest to ważne, ponieważ zęby lubią na powrót krzywić się i wracać na swoje miejsce. Wśród aparatów retencyjnych wyróżnia się przede wszystkim stałe oraz ruchome. W jednym i drugim przypadku tego rodzaju aparat wygląda nieco inaczej.

Retainer stały ma postać drutu retencyjnego, który zazwyczaj zakłada się po wewnętrznej stronie uzębienia, co sprawia, że jest on właściwie niewidoczny. Ma to niewątpliwe swoje zalety, ponieważ nie trzeba pamiętać o jego zakładaniu oraz zdejmowaniu. Zdarza się, że tego rodzaju aparat montowany jest dożywotnio. Wtedy zazwyczaj osadzany jest w rowku, który powstaje w szkliwie.

Ruchomy aparat to tzw. nakładki retencyjne, które mogą mieć różną postać. Często są to właśnie przezroczyste szyny wykonane z materiałów termoplastycznych lub erkoduru, tzw. przezroczyste płytki termoformowalne. Obejmują one całe powierzchnie zębów. Innym rodzajem są akrylowe płytki Hawleya, które nie pokrywają powierzchni żujących i siecznych i tym samym są bardzo wygodne w użytkowaniu. Jeszcze innym rozwiązaniem są silikonowe pozycjonery.

Czy aparat retencyjny prostuje zęby?

Nakładki retencyjne czy retainer stały mają za zadanie utrwalić efekty, jakie udało się osiągnąć przy pomocy aparatu ortodontycznego. Znaczy to, że z aparatem retencyjnym nie jest możliwe dalsze prostowanie zębów, ponieważ zaszło to już we wcześniejszych procesach. Jego rolą jest natomiast sprawić, aby uzyskane efekty pozostały z nami już na zawsze. Dlatego w niektórych przypadkach wskazane jest, aby tego rodzaju aparat nosić dożywotnio. O tym jednak ostatecznie decyduje lekarz ortodonta i również on może zalecić noszenie takiego aparatu przez kilka lat, kilkanaście, a nawet właśnie dożywotnio. Jednak według ogólnie przyjętej zasady powinna być to przynajmniej połowa tego czasu, który przeznaczyliśmy na noszenie aparatu ortodontycznego. W tym czasie należy również regularnie kontrolować stan naszego uzębienia u ortodonty.

Czy aparat retencyjny jest konieczny?

Bardzo często okazuje się, że efekty, na które tak długo pracowaliśmy, po zdjęciu aparatu ortodontycznego z czasem znikają. Zęby lubią powracać na swoje pierwotne miejsce i powoli zaczynają znów się krzywić. Na pewno nikt z takich efektów nie jest zadowolony, dlatego też w większości przypadków aparat jest konieczny, aby nie zaprzepaścić uzyskanych efektów, a cieszyć się nimi dożywotnio. Jeśli więc ortodonta zaleci noszenie aparatu retencyjnego, warto rozważyć tę kwestię i ostatecznie zdecydować się na tego rodzaju aparat. Z czasem na pewno okaże się to dobrym wyborem.

Jak wybielić zęby?

Odkładanie się na zębach przebarwień pochodzących z pokarmów, napojów, papierosów, a także niektórych leków, to zupełnie naturalne zjawisko, ale wcale nie oznacza to, że łatwo jest je zaakceptować. Każdy chce mieć piękne, białe i lśniące zęby, gdyż są one bardzo ważnym elementem wizerunku i dodają wiele urody. Jak można to osiągnąć?

Sposoby na wybielenie zębów

Współczesna stomatologia, farmacja, a nawet kosmetyka znają wiele sposobów na wybielanie zębów, wobec czego nikt, kto ma widoczne przebarwienia, nie musi mieć z tego powodu kompleksów. Można wybierać wśród różnych metod. Przede wszystkim trzeba zdecydować, czy chce się skorzystać z profesjonalnych usług, czy też wybielić zęby samodzielnie w domu. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Zabiegi w gabinetach stomatologicznych są niewątpliwie kosztowne, ale można mieć gwarancję, że zęby zostaną wybielone o wiele odcieni. W dodatku niektóre rodzaje zabiegów pozwalają osiągnąć efekt wybielenia podczas jednej wizyty, podczas gdy na efekty wybielania we własnym zakresie trzeba czekać nawet kilka tygodni. Poza tym w gabinecie można mieć pewność, że nie dojdzie do poważnego osłabienia szkliwa zębów. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, mogące skutkować wzmożoną podatnością zębów na uszkodzenia takie jak pęknięcia i kruszenie się, do czego nie wolno dopuścić.

Zabiegi na wybielenie zębów

W gabinetach stomatologicznych oferujących wybielanie zębów zwykle korzysta się z dwóch metod: wybielania lampą, a także z metody nakładkowej. Ta pierwsza pozwala uzyskać efekt znacznego rozjaśnienia szkliwa w czasie jednej wizyty. Na efekty metody nakładkowej trzeba poczekać dłużej, ale dla wielu pacjentów dogodny jest fakt, że przeprowadza się ją częściowo w domu. Stomatolog pobiera wyciski i na ich podstawie wykonuje dla pacjenta specjalne nakładki, a także zaopatruje go w żel wybielający. Należy aplikować go na zęby w domu i zabezpieczać je nakładkami, a potem trzymać przez określony czas. Taka metoda wymaga nieco zachodu, ale ma zalety w postaci niższych koszów, a także możliwości przyzwyczajenia się do bielszych zębów. Ich nagłe wybielenie może być swoistym szokiem dla właściciela i początkowo mu się nie podobać ze względu na nienaturalny efekt (oczywiście wrażenie to szybko mija).

Zabiegi na wybielenie zębów

Co ciekawe, podobną metodę można wykorzystać też w domowych warunkach, gdyż w drogeriach i aptekach można znaleźć takie żele do stosowania z nakładkami silikonowymi. Ich stężenie jest jednak znacznie mniejsze, by pacjent sam sobie nie zrobił mimowolnie krzywdy. Niemniej jest to jedna ze skuteczniejszych metod wybielania.
W ogóle wybielanie zębów w domu jest o tyle wygodne, że znaleźć można bardzo różne preparaty rozjaśniające szkliwo, każdy może więc dopasować odpowiednią dla siebie formę. Prócz wspomnianych żeli, są to też specjalne paski wybielające, preparaty przypominające swą formą lakier do paznokci („maluje” się nimi zęby), a także cała gama past i płynów do płukania ust, które zapewniają co prawda dużo słabszy efekt, ale za to są bezpieczne i tanie.

Dlaczego mam białe plamy na zębach

Chyba każdy z nas chciałby mieć prosty zgryz i piękne białe perełki w buzi. Niestety, większość ludzi została obdarzona wątpliwej urody uzębieniem. To właśnie dlatego większość gabinetów stomatologicznych pęka w szwach. Ból zęba, krzywy zgryz, ropiejące dziąsła, szkorbut czy inne przypadłości to coś z czym nie można zwlekać. Najlepiej od razu udać się do dentysty. Są jednak dolegliwości, które ludzie często bagatelizują. Niby zastanawiają się „dlaczego mam białe plamy na zębach?”, jednak nierzadko nic sobie z tego nie robią. Czy takie przebarwienia są groźne? Jak można je zwalczyć?

Dlaczego mam białe plamy na zębach?

Przebarwienia na zębach mogą różnie wyglądać i mieć różne przyczyny. Niekiedy są one ciemne innym razem wręcz przeciwnie – to białe punkciki, znacznie jaśniejsze niż naturalna kość naszego zęba. Jakiekolwiek by one nie były, zazwyczaj wyglądają mało estetycznie, ponieważ nierówny koloryt zęba zawsze będzie wyglądał niekorzystnie. Białe plamki na zębach mogą mieć różne przyczyny. U małych dzieci najczęściej są one niegroźne i wynikają z fluorazy, czyli nadmiernej ilości fluoru w szkliwie. Nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Zazwyczaj dotyczy to zębów mlecznych. Zęby stałe wyrastają już o równym kolorycie. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja występowania białych plam na zębach u osób dorosłych. Chociaż i u nich zdarza się fluoraza, to najczęściej przebarwienia wynikają z innych przyczyn.

Co oznaczają białe plamy na zębach u dorosłych?

Najczęściej nierówny koloryt na zębach wynika u osób dorosłych ze zbyt dużej bądź zbyt małej ilość różnych pierwiastków. Białe plamy najczęściej oznaczają zbyt duże braki wapnia. Niestety jest to dość problematyczna sytuacja, której należy zapobiegać. Odwapnienie bardzo często prowadzi do powstania próchnicy, która może pochłaniać ząb po zębie i być naprawdę trudna do wyleczenia. Niekiedy szkliwo zostaje zdemineralizowane, ponieważ przez dłuższy czas było na nie nakładane jakieś ciało obce. Dzieje się tak na przykład podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Wówczas większa powierzchnia zęba przykryta jest zamkiem i klejem, przez co ząb nie może wchłaniać wszystkich pierwiastków, jakie powinien. Również białe plamki mają nieraz związek z bardzo nieumiejętnym procesem wybielania.

Jak zlikwidować białe plamy na zębach?

Kiedy już odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego mam białe plamy na zębach, należy podjąć odpowiednie kroki, aby je zwalczyć. Jeśli naszym problemem jest fluoraza, można próbować wybielić zęby na przykład u dentysty lub przy pomocy nakładek. W ostateczności, można założyć sobie licówki, które przykryją nieestetyczny ząb. Z kolei jeśli naszym problemem jest demineralizacja, należy przede wszystkim przyjrzeć się swojej diecie. To z niej organizm czerpie wszelkie potrzebne mu pierwiastki. Osoby, których dieta oparta jest o słodycze powinny absolutnie zrezygnować z tego typu wyrobów. Często przydatna okazać się może dieta antyrefluksowa, jednak należy ustalić ją z dietetykiem. Samemu można wyrządzić sobie jeszcze większą krzywdę.

Jak pokonać strach przed dentystą?

Piękny i śnieżnobiały uśmiech to coś o czym marzy większość z nas. Jednakże nie raz staje się przed koniecznością wsparcia nieco naszego uzębienia. Gdy odczuwa się silny ból zęba, nie pomoże nam nic innego jak wizyta u dentysty. Nasze zęby powinny być przede wszystkim zdrowe i mocne, aby służyły nam przez długie lata. Niestety, nie wszyscy odwiedzają regularnie gabinety stomatologiczne, ponieważ żywią przed tym wydarzeniem niemałe obawy.

Jak pokonać strach przed dentystą?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak pokonać strach przed dentystą, należy przede wszystkim pomyśleć o tym, z czego ten strach się bierze. Być może z jakichś wcześniejszych doświadczeń? Może ktoś obawia się bólu podobnego do tego, którego doświadczył kilkadziesiąt lat temu, w dzieciństwie? Być może owe obawy są tak abstrakcyjne, że trudno znaleźć jest ich źródło? Jakiekolwiek nie byłyby przyczyny takiego stanu rzeczy, należy absolutnie podjąć pewne konkretne działania, które zniwelują ten problem do zera. Odpowiadając na pytanie, jak pokonać strach przed dentystą, należy przede wszystkim wybrać się do specjalisty, którego już się zna i któremu się ufa. Przed zabiegiem, warto szczerze porozmawiać z lekarzem o swoich obawach. Powiedzieć mu na przykład że boimy się bólu. Być może lekarz zaproponuje nam podanie jakiegoś znieczulenia, które również uspokoi nasze skołatane nerwy. Przed wizytą można wypić napar z melisy, zażyć lek uspokajający albo skorzystać z zabiegu sedacji. Polega on na dożylnym podaniu uspokajacza, który jest całkowicie neutralny i bezpieczny dla naszego organizmu. To rozwiązanie, które proponuje coraz więcej stomatologów przed poważniejszymi i bardziej bolesnymi zabiegami, takimi jak leczenie kanałowe, usuwanie ósemek czy zakładanie uzupełnienia protetycznego.

Jak zmniejszyć strach przed dentystą u małego dziecka?

Skoro dorośli potrafią bać się panicznie dentysty, nic dziwnego, że również i dzieci mogą odczuwać obawy przed wejściem na fotel stomatologiczny. Zwłaszcza jeśli jest to pierwsza tego typu wizyta maluszka. Warto na kilka dni przed planowanym terminem porozmawiać z dzieckiem o tym, co zadzieje się w gabinecie. Można w tym celu skorzystać z przeróżnych książeczek. Na rynku obecnie dostępne są przeróżne serie, które opowiadają o różnych bohaterach, tłumacząc przy tym dziecku świat. Należy wybrać tom, w którym poruszona jest wizyta u dentysty. Można również posilić się bajką w telewizji czy Internecie. Świetnym pomysłem jest zakupienie zestawu zabawkowego dla małego dentysty. Być może jeśli maluch oswoi się z różnymi przyrządami stomatologicznymi, znacznie łatwiej będzie mu być dzielnym na wizycie. Oczywiście, najważniejsza sprawa to zabranie dziecka do dentysty który ma podejście do dzieci. Niektóre gabinety wyposażone są stricte pod zabiegi dziecięce – na suficie wisi telewizor, na którym wyświetlają się bajki dla maluszków. Kiedy dziecko skupi się na tym, co jest wyświetlane, wówczas na pewno ani się obejrzy a zabieg będzie już miał za sobą. Super sprawą jest również obiecanie dziecku nagrody.

 

Zapraszamy serdecznie do kliniki https://verdeclinic.pl/ 

Ile zarabia stomatolog – garść informacji

Miesięczne wynagrodzenie stomatologa zależne jest od wielu czynników. Najważniejszym z nich okazuje się być miejscowość, w której świadczy on usługi. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków zarobki są znacząco większe od tych, na jakie można liczyć dla przykładu w Kaliszu czy Rzeszowie. Kolejną istotną kwestią, która wpływa na pensje jest doświadczenie jakim stomatolog może się pochwalić. Szczytowe zarobki osiągane są zazwyczaj po przepracowanych co najmniej dziesięciu latach, natomiast średnia krajowa zarobków dla stomatologa przekraczana jest już po 3 latach pracy. Czynnikiem, który znacząco zwiększa wielkość wypłaty, jest również sam pracodawca. Lekarz stomatologii, który pracuje na podstawie zatrudnienia o pracę przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 30% przypadków zarabia blisko dwa razy mniej od tego pracującego na zatrudnieniu w formie prywatnej.

Co robi stomatolog?

Jak każdy z zawodów związanych z medycyną, tak i ten jest obarczony sporą odpowiedzialnością, wszak stomatolog bezpośrednio ingeruje w ludzki organizm. Praca stomatologa opiera się na profilaktyce oraz leczeniu wielu schorzeń związanych bezpośrednio z dziąsłami, kościami szczęk zwanych potocznie zębami, językiem, przyzębiem oraz błoną śluzową jamy ustnej. W ramach stomatologii wykształciły się pomniejsze specjalizacje, których koncentracja skupiona jest na poszczególnych problemach związanych z jamą ustną. Tak też, profilaktyką oraz naprawą zniszczonych zębów zajmuje się stomatolog zachowawczy. Głównymi zabiegami, jakie przeprowadza są leczenie kanałowe, odbudowa brakujących zębów przy pomocy mostu, kosmetyczna odbudowa koron zębów oraz leczenie występujących stanów pourazowych zębów stałych. Kolejnym z stomatologów jest ortodonta. Do jego zadań należą zajmowanie się korygowaniem wad zgryzu oraz leczeniem wszelakich występujących nieprawidłowości zębowych. Spośród pozostałych specjalizacji wymienić można stomatologa dziecięcego, zajmującego się profilaktyką chorób zębów u dzieci oraz stomatologa protetyka, będącego dentystą przygotowującym dla pacjentów różnego rodzaju protezy zębowe. Najmniej popularnymi stomatologami są periodontolodzy, chirurdzy stomatologiczni oraz chirurdzy szczękowo twarzowi.

Ile zarabia stomatolog w Polsce.

Zarobki stomatologów w Polsce zależne są od wielu czynników. Miesięczne wynagrodzenie całkowite w formie średniej oscyluje w granicach 4 800 złotych. Blisko pięćdziesiąt procent czynnych stomatologów posiada zarobki z przedziału od 3220zł do 7640zł. Jedna czwarta lekarzy stomatologii pracujących w Polsce, głównie z uwagi na miejsce zlokalizowania gabinetu (poza dużymi miastami) i stosunkowo niewielką ilość klientów, nie przekracza zarobków wynoszących 3220zł. Co ciekawe, również aż jedna czwarta z nich może poszczycić się nad wyraz wysokimi zarobkami wynoszącymi niekiedy ponad 7640zł. Na pensję stomatologa wpływa zatem wiele czynników. Każdy z przypadków warto więc rozpatrywać indywidualnie, a powyższe dane brać jedynie za przybliżone wartości.

Jak złagodzić ból zęba?

Nie da się ukryć, że organizm ludzki bywa zawodny. Co roku człowiek łapie około 200 infekcji. Z większością z nich radzi sobie doskonale, natomiast część musi przechorować, wspierając się odpowiednim leczeniem. Często ludzi nie korzystają z wizyty lekarskiej, tylko samodzielnie leczą się dostępnymi środkami farmokologicznymi bądź metodami naszych babć. Jest jednak jedna kategoria dolegliwości, z którą nie sposób nie wybrać się do profesjonalisty – a mianowicie są to bóle zębów.

Jak złagodzić ból zęba? Nasze porady

Kiedy tylko człowiek zaczyna odczuwać pobolewanie w jamie ustnej, zaczyna odczuwać niepokój. Większość osób czeka jedną, dwie doby i obserwuje rozwój sytuacji. Spora jednak część od razu chwyta za telefon i dzwoni do gabinetu dentystycznego. Nierzadko jednak zdarza się, że odpowiedź sekretarki stomatologicznej jest zasmucająca – na wizytę trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Bardzo często otrzymuje się podstawowe porady na temat tego, jak załagodzić ból zęba. W oczekiwaniu na wizytę warto rzeczywiście coś działać na własną rękę, aby nie pozwolić na powstawanie coraz większego stanu zapalnego. Najłatwiejszym sposobem na złagodzenie bólu jest przyłożenie do policzka, gdzie boli ząb, woreczka z lodem. Schłodzenie zmniejszy obrzęk i nacisk na kanaliki krwionośne i unerwienie przy korzeniach zębów. Kolejne sposoby to korzystanie z przeróżnych płukanek – może być to szałwia czy napar z rumianku. Przestudzoną miksturą należy płukać dziąsło, najlepiej przy korzeniu, gdzie występuje stan zapalny.

Co pomaga na ból zęba?

Jeśli domowe środki zawiodą, czas na poszukanie metod farmakologicznych. W każdej aptece znaleźć można płyny do płukania jamy ustnej, które łagodzą stany zapalne. Mogą to być płyny z dodatkiem środka przeciwbólowego, na przykład ibuprofenu. Doskonale sprawdzają się również maści znieczulające. Można nawet skorzystać z maści na ząbkowanie, która stosowana jest u małych dzieci. Takie smarowidła powodują natychmiastowe znieczulenie a co za tym idzie, zmniejszenie bólu. Warto zapytać w aptece o sposób stosowania. Z tego typu środkami nie można w żadnym razie przesadzić. Zbyt częste stosowanie może negatywnie wpłynąć na późniejsze leczenie.

Jakie tabletki na ból zęba?

Nie da się ukryć, że najskuteczniejszą metodą na zniwelowanie bólu w jamie ustnej, są po prostu tabletki przeciwbólowe. Jeśli ból jest nie aż tak intensywny, z powodzeniem sięgnąć można po paracetamol. Można zażywać go co 6 godzin. Z kolei jeśli ból jest praktycznie nie do zniesienia, należy absolutnie sięgnąć po silniejsze leki – na przykład Ibuprom. Jego dawkowanie dla osoby dorosłej to 3 tabletki na dobę. Można również stosować oba leki na tak zwaną zakładkę. Oznacza to, że co 4h przyjmuje się na zmianę tabletkę na bazie paracetamolu i ibuprofenu. Odpowiadając na pytanie jak złagodzić ból zęba, należy również wspomnieć o terapii antybiotykiem, która jednak musi przepisać już sam stomatolog lub lekarz rodzinny. Aby całkowicie pozbyć się bólu trzeba odwiedzić fotel stomatologiczny.

Czy diastema jest dziedziczna? Jak powstaje diastema? Odpowiadamy na pytania!

Myślisz, czy diastema jest dziedziczna? Jeśli zastanawiasz się, czym jest diastema – odpowiadamy, że na pewno widziałeś ją u wielu gwiazd światowego formatu. Wbrew pozorom, jest to popularne zjawisko i da się z diastemą żyć, niemniej jednak, niektórzy uważają ją za defekt estetyczny. Szpara między górnymi jedynkami – to właśnie odpowiedź na pytanie, czym jest diastema. Niemniej jednak, może ona spowodować pewne problemy, dlatego w zależności od przypadku warto jest rozważyć leczenie diastemy.

 

W związku z tym, warto jest podjąć lekturę na temat tego, co to jest diastema. Nie jest to do końca coś, z czym konieczne trzeba walczyć, każdy pacjent powinien ocenić to indywidualnie z pomocą specjalisty. Niemniej jednak, dla wielu pacjentów jest to defekt. Warto jest dowiedzieć się, czy diastema jest dziedziczna, jak powstaje diastema i co zrobic z diastema. Jeśli nie wiesz, co zrobic z diastema, to ten artykuł jest dla ciebie. 

 

Czym jest diastema?

 

Diastema jest charakterystyczną szparą między górnymi jedynkami. Niezależnie od tego, jaką szerokość ma dana szpara, nazywa się ją diastemą. Niemniej jednak, od szerokości diastemy uzależnione jest to, jak mamy ją interpretować. Jeśli nie przekracza ona szerokości 2 milimetrów, to z reguły nie powinna ona stwarzać jakichkolwiek problemów. Powyżej tej szerokości diastema może powodować różne wady zgryzu, a także problemy z wymową. 

 

Na pewno zastanawiasz się, jak powstaje diastema. Wyróżnia się kilka najpopularniejszych przyczyn rozwoju diastemy. Okazuje się przede wszystkim, że odpowiedź na pytanie czy diastema jest dziedziczna brzmi tak. Jeśli zastanawiałeś się, czy diastema jest dziedziczna, to być może nie będziesz zaskoczony, że naprawdę stoją za nią względy genetyczne. Jednak zastanawianie się nad tym, czy diastema jest dziedziczna, nie powinno stanowić jedynego elementu do rozważania. Prócz tego, wyróżnia się przecież inne przyczyny jej rozwoju.

 

Jednym z przykładów jest na przykład przerost wędzidełka wargi górnej. Do tego, można doliczyć także brak górnych siekaczy bocznych. Poza tym, diastema pojawia się także u dzieci między 7 a 9 rokiem życia – jest to diastema fizjologiczna.

 

Co zrobić z diastemą?

 

Chciałbyś wiedzieć, jak zlikwidować diastemę? To proste! Pierwszym rozwiązaniem są licówki. Licówki to rozwiązanie z zakresu stomatologii estetycznej, z którym jednak będziesz w stanie łatwo i skutecznie zamknąć diastemy. Prócz tego, jeśli zależy ci na skutecznym zwalczeniu diastemy, a nie jedynie na jej zamaskowaniu, to powinieneś rozważyć leczenie ortodontyczne. Proces leczenia ortodontycznego może się różnić – nie jest jednolity, dlatego trudno jest opisać jedną drogę leczenia w takim przypadku. Prawie pewne jest, że będziesz musiał skorzystać ze stałego aparatu ortodontycznego. Istnieją jednak przypadki, na przykład diastema rozbieżna, gdzie istnieje możliwość leczenia z wykorzystaniem aparatu ruchomego.To bardzo wygodne, dlatego warto jest skontaktować się z ortodontą.